Ukrayna, Rus ordusunu Balakliya'dan püskürttü – Tgrthaber

Eylül 13, 2022 0 Yazar: admin

Vladimir Putin’in 24 Şubat sabahı verdiği emir ile başlayan Rus ordusunun Ukrayna’yı işgal girişimi 6 ayı geride bıraktı. Çatışmalar belli bölgelerde tüm şiddetiyle devam ederken, savaşta roller değişti. 
Rus ordusu savaşın ilk gününde hedefini ülkenin başkenti Kiev olarak belirlemiş, aylarca süren mücadelenin ardından Ukrayna’nın kalbini düşürememişti. Daha sonra hedefini Ukrayna’nın doğusuna çeviren Rusya bir süredir savunma pozisyonunda.

Bölgeden gelen son bilgilere göre, Ukrayna Harkiv bölgesinin güneydoğusunda yer alan Balakliya ilçesindeki Rus ordusunu püskürttüğü öğrenildi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ilçede kontrolün yeniden ele geçirildiğini doğruladı.
Zelenskiy’nin sosyal medya hesabından paylaştığı video ile gelişmeyi duyururken, görüntülerde Balakliya ilçesindeki binanın çatısında Ukrayna bayrağının dalgalandığı ve 3 Ukrayna askeri görülüyor.
Zelenskiy, görüntüyle birlikte paylaştığı mesajında, “Her şey yerli yerinde. Ukrayna bayrağı, özgür bir Ukrayna, gökyüzünün altında özgür bir Ukrayna şehrinde. Teşekkürler. Gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.
Ukrayna ordusundan bugün yapılan açıklamada, Harkiv bölgesinde 20’den fazla yerleşim biriminin Rus güçlerinden geri alındığı duyurulmuştu. Harkiv Bölgesi Askeri Yönetim Valisi Oleg Sinegubo, Ukrayna güçlerinin Harkiv bölgesinde Rus güçlerine karşı saldırıya geçtiğini bildirmişti.
Zelenskiy ise dün yaptığı açıklamada, Harkiv bölgesindeki bazı yerlerin Rus güçlerinden geri alındığını belirterek, “Bu hafta Harkiv bölgesinden güzel haberlerimiz var.” ifadesini kullanmıştı.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler