Ünlü fizikçi Stephen Hawking’in hastalığına öldükten sonra umut doğdu! – Tgrthaber

Eylül 4, 2022 0 Yazar: admin

Tokushima Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Enstitüsü’nün Wakayama Seikyo Hastanesi ile birlikte yürüttüğü önemli bir çalışma ALS hastalarına umut oldu. Geleneksel ultrason cihazları ile ALS hastalarında görülen kas seğirmelerini mercek altına aldı. Kas seğirmelerini gözlemleyebilmek için geleneksel ultrason cihazlarını kullanan uzmanlar, 100 ALS hastası ve 100 sağlıklı kişi üzerinde yaptıkları çalışmada sırt, kol ve baldır kasları dahil 8 kas grubunda anormal seğirme yaşayanların yüzde 96’sında ALS hastalığının belirtilerini saptadı.
ALS’nin erken evresindeki hastaların başlangıçta hafif seyreden semptomlar nedeniyle genelde uzman hekimlere danışmak yerine aile hekimlerini tercih ettiğini hatırlatan bilim insanları, ultrason cihazlarının kolay ulaşılabilir olması nedeniyle aile hekimlerinin de şüpheli vakaları tespit edebileceğine dikkat çekti. Şüpheli durumların uzman hekimlere erken bildirilmesi halinde teşhis imkanının kolaylaşacağını belirten uzmanlar, erken tanı ve tedavinin ALS ile mücadelede kritik önemde olduğunu hatırlattı.

Erken evrede teşhisi güç olan ALS’nin belirtileri başka nörolojik hastalıklara benziyor. ALS hastalığı EMG (elektromyografi), MR (Manyetik rezonans görüntüleme), kan ve idrar testleri, lomber ponksiyon (belden omurilik sıvısı alma) ve kas biyopsisi yöntemleri ile teşhis ediliyor. ALS’nin belirtileri ise genellikle yutmada zorluk, konuşmada bozulma, kaslarda kramplar ve seğirmeler, yürürken ayağın takılması, eşyaları taşımada güçlük ve yazı yazmada zorlanma ile kendini gösteriyor.

source