Uyurken saçlarınızı toplamıyorsanız dikkat! Sivilceye sebep oluyor – Posta

Ekim 17, 2022 0 Yazar: admin

Aynaya her baktığınızda canınızı sıkan sivilcelerin oluşmasını engellemek için dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Doğru beslenerek ve cildinizi temiz tutarak sivilcelerin oluşumunu engelleyebilirsiniz. Sivilce çıkmasını önleyen ipuçları için bu yazımıza mutlaka göz atın.
CİLDİNİZİ TEMİZ TUTUN
Sivilce ve akneye meyilli bir cildiniz varsa temizliğe önem vermeniz gerekir. Cildinizde biriken yağ, kir ve makyaj kalıntıları gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumuna sebep olur.
Bu sebeple her gün cildinizi yağsız bir jel ya da köpük yardımıyla temizlemeniz gerekir. Cildinizi temizledikten sonra mutlaka nemlendirici kullanmanız önerilir.
Cilt sağlığını korumak ve sivilce oluşumunu engellemek için yağlı besinleri tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Özellikle fast-food, abur cubur gibi yiyecekleri çok fazla tüketiyorsanız cildinizde sivilceler artabilir.
Bu besinler aşırı yağlı oldukları için sivilce oluşumunu tetikler. Bu nedenle sivilce çıkmaması için aşırı yağlı gıdaları beslenme listenizden çıkarmanız gerekir. Bunun yerine sağlıklı meyve sebzeleri beslenme listenize dahil etmeniz önerilir.
Saçlarınız gün boyu dış etkenlere çok fazla maruz kaldığı için kirlenir. Kullandığınız saç ürünleri saç tellerinizde kalıntılar bırakabilir. Özellikle yağlı bir saç tipiniz varsa daha da dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü saçlarınız sivilcelerin artmasına sebep olabiliyor.
Gece uyurken saçlarınız yüzünüzle temas ettiğinde saçlarınızdaki mikroplar cildinize bulaşıyor. Bu durumda sivilceleri artırıyor. Sivilce oluşumunu engellemek için saçlarınızı örerek ya da toplayarak uyumanız öneriliyor.
Sivilceler en çok yağlı cilt tiplerinde görülür. Yağlı ciltlerde gözenekler daha kolay tıkanır. Cilt daha fazla sebum üretir. Bu sebeple de sivilceler yağlı ciltlere daha çok görülür.
Sivilceleri önlemek için içerisinde yağ bulunmayan su bazlı ürünlerle bakım yapmanız gerekir. Doğru içeriklerden yararlanarak akne görünümünün oluşmasına engel olabilirsiniz. Salisilik Asit, Glikolik Asit gibi içeren ürünlerden sivilceler için faydalanabilirsiniz.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler