Uzmandan hayati uyarı: Gök gürültülü yağmurda asla bulaşık yıkamayın, ani ölümlere neden olabiliyor – Tgrthaber

Eylül 24, 2022 0 Yazar: admin

Sonbahar mevsiminin kendini gösterdiği bu günlerde uzmanlardan hayati önem taşıyan uyarılar geldi. Gök gürültülü yağış sırasında evdeyken kendinizi şanslı hissediyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü bazı ev rutinleri fırtınalı bir günde çok tehlikeli durumlara dönüşebiliyor. Elektrik mühendisi ve Hava güvenliği Uzmanı John Jensenius, konuyla ilgili “Gök gürültüsü duyduğunuz an bulaşık yıkamayı bırakın ve duştaysanız hemen çıkın. Bu sizin için bir son olabilir.” İfadelerini kullandı.
Elektrik mühendisi ve Hava güvenliği Uzmanı John Jensenius, şimşek ve yıldırım olaylarının yaşandığı fırtınalı havalarda bulaşık yıkamanın ve duş almanın son derece tehlikeli olduğunu ve yüksek akıma çarpılarak ölme riskinin olduğunu belirtti. Jensenius “Yıldırımlı havada bulaşık yıkamak ve banyo yapmak gibi suyla ilişkili olan tüm eylemlerden kaçınmak gerekiyor. Yıldırımın plastik borularda sıhhi tesisattan geçme olasılığı metal borulardan daha az olsa da yine çarpılma riski bulunuyor. Bunu azaltmak için bir fırtına sırasında akan su ile herhangi bir temastan kaçınmak en iyisidir.” dedi.

Yıldırım nedeniyle her yıl ölen 24 bin kişi, yaralanan ise 240 bin kişi bulunuyor. Fırtına sırasında hareket eden bulutlar, elektrik yüküyle doluyor. Bu elektrik yükü, zıt yüklü bulutların teması ile bulutlar arası elektrik akımını yani şimşeği oluşturuyor. Şimşeğin yeryüzüne ulaşması ve topraklamanın gerçekleşmesi durumunda da yıldırım gerçekleşiyor. Fırtına sırasında yıldırım kaynaklı tek tehlike duş almak ya da bulaşık yıkamak değil. Taşıyıcı kolonların içindeki demirler, akım için iletken olabiliyor. Bunların yanı sıra prize takılı aletler kullanmak da fırtınalı günlerde tehlike barındırıyor. Uzmanlar şimşekli ve fırtınalı günlerde mümkün mertebe suyla temas edilmemesi gerektiğini, aksi takdirde ölüümcül sonuçlar doğabileceğini belirtiyor.

source

Linkler