Uzmandan hayati uyarı: Öldürmeyip süründüren bu şişlikler 7’den 70’e herkeste görülüyor! – Tgrthaber

Kasım 4, 2022 0 Yazar: admin

Fizik tedavi Uzmanı Dr. Mustafa Kısa, kronik bir hastalık olan artrit; eklemde ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket kısıtlılığı ile seyrettiğini ve 7’den 70’e her yaş grubunda görülebilen bir hastalık olduğunu belirterek, “Sebep olduğu belirtiler nedeni ile hasta sağlığı yanı sıra hastaların sosyal hayatlarını önemli ölçüde etkileyen, yaşam süresini dahi kısaltan hastalıklardır. Eklemlerin yanı sıra kaslar, kemikler ve iç organlar dahil olmak üzere vücudun diğer bölümlerini de etkileyebilir. Eklemlerin ne işe yaradığının maalesef eklem bozulduğunda anlıyoruz. Bu nedenle her hastalıkta olduğu gibi artritlerde de erken tanı oldukça önemlidir.” İfadelerine yer verdi.
Basit kan tetkikleri ve röntgenle tanı konulabileceğini söyleyen Dr. Mustafa Kısa, bezen ileri tetkiklerin de gerekebildiğini belirtiyor. Dr. Kısa sözlerini şöyle devam ettiriyor: “Sağlıklı yaşam tarzı ve alışkanlıklar artrit seyrini olumlu etkiler. Düzenli egzersiz, ideal vücut ağrılarının korunması, stres ve sigaradan uzak kalınması, düzenli uyku hastalık şiddetinin azalmasına yardımcıdır”

Dr. Kısa, tıp dışı tedaviler konusunda hastaların dikkatli ve uyanık olması gerektiğini belirterek, “Tedavide asıl amaç hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. İlaç tedavileri, yaşam şeklindeki değişikler ve kişiye uygun egzersiz uygulamaları ile kontrol altına alınmaya çalışılır. Doktor hasta iletişiminin kuvvetli olması tedavi sürecini olumlu etkileyen faktörlerden biridir. Tıp dışı tedaviler konusunda hastaların dikkatli ve uyanık olması gerekir. Çünkü bu uygulamalar kalp, karaciğer ve böbrek gibi hayati organlar üzerindeki etkileri bilinmemektedir” dedi.

source

Linkler