Uzmanından hayati uyarı: 151 paketli yiyecek zehir saçıyor, ortaya çıkan o bakteri 1 yaş altındaki çocukları ölüme götürüyor – Tgrthaber

Eylül 19, 2022 0 Yazar: admin

Prof. Dr. Mustafa Nizamlıoğlu, son dönemde sağlığımızı tehdit eden ve önlem alınmazsa ölüme kadar götüren bir bakteri hakkında hayati uyarılarda bulundu. Çocukların sıkça tükettiği çikolata ürünleriyle bağlantılı 151 ambalajlı atıştırmalık ürünlerde tespit edilen Salmonella bakterisi, ciddi sağlık sorunlarına ve can kaybına neden oluyor. Bir yaşından küçük çocuklarda bu bakterinin daha fazla görüldüğünün söyleyen Prof. Dr. Mustafa Nizamlıoğlu, belirtilerin 1-7 gün arasında sürdüğünü ve hastalığın şiddetinin alınan bakteri sayısına ve kişinin direncine bağlı olarak değiştiğini belirtiyor.
Genellikle hayvansal besinlerden insanlara geçen bakteri, kusma, karın ağrısı, ishal, ateş gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Salmonella bakterisine daha çok 1 yaşından küçük çocuklarda rastlandığını belirten Nizamlıoğlu, şu bilgiyi veriyor: “AB’deki gıda kaynaklı her üç salgından biri Salmonella’dan kaynaklanıyor ve insanlarda en sık bildirilen ikinci gastrointestinal enfeksiyonu. Antibiyotiklerin yaygın olarak hayvan yemlerine katılması ve bilinçsizce kullanılması sonucu, çok sayıda antibiyotiğe dirençli hayvan yetiştiği için bu bakterinin daha da arttığını gözlemliyoruz. Hastalığın toksik etkisi ise küçük çocuk, yaşlı ve başka hastalığı olanlarda daha şiddetli olarak seyrediyor olması.”

Salmonella’da ölüm oranın yüzde 1’in altında kaldığını da belirten Prof. Dr. Nizamlıoğu, bakteriden korunmanın yollarını şöyle açıkladı: “Hayvansal ürünlerle ilişkisi olabilecek süt, krema ve kremalı ürünler, mayonez, su ürünleri (midye, karides vs), salatalar, hazır yemekler, sebze ve meyveler gibi yiyecekler yüksek risk grubunda bulunuyor. Bakterinden korunmak için öncelikle tükettiğiniz besinlerin hijyeninden emin olun. Gıdaların hazırlanmasında kontaminasyonların önlenmesi gerekir. Çabuk bozulacak ürünlerde soğuk muhafaza yapılarak üretilmesi veya lojistiğinin yapılması oldukça önemli. Aynı zamanda gıdalardaki mikroorganizmaların ısı etkisiyle faaliyetlerini engellemek için etkin ısıl işlem (pastörizasyon) de yapılmalıdır.”

source