Uzmanından hayati uyarı: Çok tercih edilen bu makyaj yöntemi cilt kanserine adeta kucak açıyor! – Tgrthaber

Kasım 17, 2022 0 Yazar: admin

Bir süredir revaçta olan kalıcı makyaj uygulamasını doğru yöntemle uygulanması gerektiğini belirten cilt uzmanı Ahmet Akın konuyla ilgili bazı uyarılarda bulundu. Akın, sağlıklı ve hijyenik ortamda yapılmayan makyaj uygulamalarının cilt kanserine kadar götürdüğünü ve kalıcı cilt hücresi hasarına yol açtığını belirtiyor.
Sentetik kalıcı makyaj boyalarının kalıcılığının az olduğunu ve içerdiği tehlikeli maddeler sebebiyle de cilt kanserine yol açabileceğini söyleyen Ahmet Akın, “Seçilen kalıcı makyaj boyalarının yüz bölgesi için özel olarak tasarlanması önemlidir. Özellikle koku, katkı maddeleri ve ağır metaller içermemesi gerekmektedir. Bu tür sentetik kalıcı makyaj boyalarının hem kalıcılığı azdır hem de içerdiği tehlikeli maddeler sebebiyle zamanla cilt kanserine de yol açabilmektedir. Kalıcı makyaj boyaları seçerken kesinlikle saf, organik ve su bazlı kalıcı makyaj boyalarının kullanılması gerekir. Pigment seçiminizde uluslararası dermatoloji laboratuvarlarından onay almış içeriklere ve belgelere sahip markaları tercih etmelisiniz. Micro pigmentasyon uygulaması olan bu işlemlerde kişiye özel tek kullanımlık steril iğneler dışında herhangi bir iğne kullanılmamasına özenle dikkat edilmelidir” dedi.

Kalıcı makyajlarda ağır metal içeren boyalara da dikkat edilmesi gerektiğini ve kullanılan malzemelerin alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini ifade eden Akın, “Kaliteli bir merkezden bu hizmetin alınması çok önemlidir. Çünkü ağır metal içeren boyaların kullanıldığı yerlerde alerjik reaksiyonların oluşması mümkündür. Ayrıca bu boyaların rengi zamanla değişime uğramaktadır. Makyajının her daim taze olmasını isteyenler için kalıcı makyaj ideal bir seçim olsa da kullanılan malzemelere özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bu noktada kalıcı makyaj uygulamasında tercih edilen ürünlerin de kaliteli olması şarttır. Uygulanacak kalıcı makyaj pigmentlerinin uluslararası onaylı ve kaliteli olması büyük önem taşımaktadır. Uygulayıcılar ucuz ve yeterli dermatolojik belgeleri olamayan boyalardan uzak durmalıdır. Ayrıca bu işlemlerde steril bir iğne aracılığıyla doku altına boya enjekte edilmektedir. Bu sebeple her şey hijyenik olmak zorundadır. Aksi takdirde çeşitli sağlık sorunları yaşamak mümkündür” diye konuştu.

source

Linkler