Uzmanların şoke eden son araştırması: Yeni baba olan erkeklerin beyni küçülüyor! – Tgrthaber

Eylül 16, 2022 0 Yazar: admin

ABD’de ve İspanya’da yaşayan erkekler üzerinde yürütülen çalışmada denekler, eşleri hamile kalmadan önce ve doğumdan birkaç ay sonra incelendi. Doğumdan sonraki döneme tekabül eden evrede, kontrol grubunun yüzde 80’inde nörolojik değişiklikler ortaya çıktı. Araştırmaya katılan yeni babaların, beyin hacminde belli bir miktar azalma olduğunu tespit edildi.
İlk kez evlat sahibi olmak hem erkekler hem de kadınların beyninde bir uyum süreci başlatıyor. Daha önce yapılan birçok araştırma anne olmanın kadınlarda beyinyapısını olumlu yönde değiştirdiğini kanıtladı. Mevcut araştırma, bu kez de yeni babalar üzerinde yürütüldü ve ortaya şaşırtıcı sonuçlar çıktı. Bilimsel dergi Cerebral Cortex’te yayımlanan araştırma, yeni babaların kortikal hacminin yüzde ikisini doğumu takiben kaybettiğini gösterdi.

Ancak düşünüldüğü gibi kortikal hacimdeki kayıp kötü bir durum değil. Uzmanlar, beynin böylelikle çocukla bağlantı kurma sürecini daha güçlü ve daha verimli kılmak için özelleştiğini düşünüyor. Kortikal daralmalar ebeveynin çocukla kurduğu bağı güçlendiriyor.

ABD’de ve İspanya’da yaşayan erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda 40 deneğin beyni manyetik rezonans görüntüleme (MR) tekniğiyle tarandı.Baba adaylarının beyinleri, eşlerinin hamile kalmalarından önce ve doğumdan birkaç ay sonra incelendi.Sonuç olarak araştırma makalesinde, şu ifadelere yer verildi: “Babalık ilişkisindeki yapısal değişikliklerin, ebeveynlik ve çocuk ilişkisine nasıl dönüştüğü büyük ölçüde halen keşfedilmemiş bir konudur”

source