Vücudunuzdaki bu ağrıyı asla hafife almayın! Sinsi hastalığın habercisi olabilir… – Sabah

Ekim 7, 2022 0 Yazar: admin

İngiltere’de her yıl rahim ağzı kanseri vakalarının yarısından fazlası 45 yaşın altındaki kadınlarda teşhis edildiğinden, 30 yaşın üzerindeki kadınlar rahim ağzı kanseri için daha büyük risk altında olabilir. Peki bu hastalığın erken belirtileri nelerdir? İşte detayları geliyor…

Dünya çapında, rahim ağzı kanseri, 2020’de tahmini 604.000 yeni vaka ile kadınlarda en sık görülen dördüncü kanserdir. Cancer.net’e göre, en sık 35 ila 44 yaşları arasında teşhis edilir. Yeni rahim kanseri vaka oranı yılda 100.000 kadında 7.8 iken ölüm oranı 100.000 kadında 2.2 idi. Bu istatistikler, kanser ilerlemeden önce erken belirtileri tespit etmenin önemini vurgulamaktadır.
Neredeyse tüm rahim ağzı kanserlerine insan papilloma virüsü (HPV) neden olur. HPV, ilişki sırasında bir kişiden diğerine geçebilen yaygın bir virüstür. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, birçok HPV türü vardır.

Bazı HPV türleri, bir kadının rahim ağzında zamanla kansere yol açabilecek değişikliklere neden olabilirken, diğer türleri genital veya cilt siğillerine neden olabilir. Rahim ağzı kanserinin yaygın belirtileri şunlardır:

Moffit Kanser Merkezi’ne göre, çok az kadının olası kanser belirtileri olarak tanıdığı rahim ağzı kanserinin beş önemli uyarı işareti daha var. Bunlar:

source

Linkler