Yağlı cilde sahip olanların yaptığı bakım hataları! – Posta

Eylül 4, 2022 0 Yazar: admin

Her cilt bakıma ihtiyaç duyar. Özellikle yağlı bir cildiniz varsa cilt problemleri ile karşı karşıya kalmamak için düzenli olarak bakım yapmanız gerekir. Ancak yağlı cilt tipine sahip olanların bakım yaparken yaptığı birçok hata cildin yağ dengesini daha çok bozuyor. Yağlı cilde sahip olanların yaptığı bakım hatalarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
1-NEMLENDİRİCİ KULLANMAMAK
Yağlı cilt tipine sahip olanlar genellikle nemlendirici kullanmak istemez. Nemlendiricilerin cildi daha çok yağlandırdığını düşünürler. Ancak bu tamamen yanlış bir düşüncedir.
Yağlı cilde sahip olanlarında diğer cilt tipleri gibi nemlendirici kullanması gerekir. Çünkü cildi nemlendirmemek cildin daha çok yağlanmasına sebep olur. Yağlı ciltlerin her gün cildinizi temizledikten sonra mutlaka su bazlı bir nemlendirici kullanmaları önerilir.
Yağlı cilt tipine sahip olanların gözenek bakımına özen göstermesi gerekir. Yağlı ciltlerde gözenekler geniş görünür. Geniş gözeneklerde yağ, kir ve makyaj kalıntıları daha çok birikir.
Gözenekleri arındırmak için her gün cildinizi temizlemeniz gerekir. Cildi temizledikten sonra sıkılaştırıcı bir tonik yardımıyla gözenekleri tamamen arındırabilirsiniz. Ancak kullanacağınız toniklerin alkolsüz olmasını dikkat edin. Cildi aşırı kurutan tonikler kullanmak cildin yağ dengesini bozar.
Kuru, karma, yağlı ve hassas ciltlerin kullanacağı cilt bakım ürünleri birbirinden farklı olur. Her cilt bakım ürünü tüm cilt tiplerine uymaz. Bu sebeple cildi en uygun ürünü bulmak gerekir.
Özellikle yağlı ciltler cilt bakım ürünlerini satın alırken çok dikkatli davranmalıdır.
Örneğin; cildi yağlandırmayan jel ya da köpükleri tercih etmelidir ya da cildi için su bazlı nemlendiricileri kullanmalıdır.
Bu sebeple ürün satın alırken mutlaka cildinize ne kadar uygun olduğunu araştırın. Mutlaka kullandığınız ürünlerin içeriğinde yağ olmamasına dikkat edin.
Yağlı cildi sahip olanlar, cildi yağdan arındırabilmek için sürekli yıkaması gerektiğini düşünür. Ancak cildinizi çok sık yıkamak cildin tahriş olmasına ve doğal dengesini kaybetmesine sebep olabilir.
Cildinizi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez yıkamanız yeterli olur.
Cildinizi temizlerken jel ya da köpük formunda olan temizleyici ürünleri seçmeniz önerilir. Cildinizi yıkarken nazik ve dikkatli davranarak aşırı tahriş eden hareketlerden uzak durmalısınız.
 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source