Yağlı saç derisiyle başa çıkma rehberi – Posta

Kasım 10, 2022 0 Yazar: admin

Posta.com.tr | Sürekli parlak, hızla yağlanan ve saçlarınızı sönük gösteren saç dipleriyle karşı karşıya kalmaktan sıkıldıysanız, önlem almanın vakti gelmiş olabilir. Saç diplerindeki sebumu dengelemeniz mümkün ancak bunun için biraz sabırlı ve sistematik davranmanız gerekebilir. Almanız gereken önlemleri ve tüm çözümleri sizin için araştırdık.
Kafa derisi, tıpkı cildiniz gibi pH seviyesini dengelemek, cildi bakterilerden ve mikroplardan korumak ve nem seviyesini ayarlamak için sebum üretir. Deri altında bulunan yağ bezlerinin ürettiği sebum, saçınızdaki yağın kaynağıdır. Saçlı derinizdeki sebumun dengede olması oldukça önemlidir ancak çok fazla üretimi çeşitli sorunlara neden olur.
Saç yağlanması aslında saç derisinin yağlanmasıdır.
Peki, aşırı yağlı bir saç derisi saç dökülmesine neden olabilir mi? Kısa cevap evet! Aşırı yağlı saç derisi kesinlikle saç dökülmesine katkıda bulunur ancak çoğu zaman bunun tek nedeni değildir. Aşırı miktarda yağ, gözenekleri tıkayan ve yeni saç büyümesini önleyen kir, kepek ve ürün kalıntılarının kafa derinize işlemesine neden olur.
Aşırı yağlı saç derisi bir süre sonra pitrosporium denen ve saçlı deri de bulunan bir mantarın sayısını arttırarak saçlarda kepeklenmeye ve de seboreik egzamanın ortaya çıkmasına veya alevlenmesine neden olabilir.
Aman dikkat! Bu durumda çoğu kişi saçlarını daha çok ve daha uzun yıkamaya başlar ki asıl sorun da bu noktada oluşur. Aşırı yıkanan saç dipleri kurumayı önlemek için daha fazla sebum üretmeye başlayacaktır. Elbette aşırı sebum üretiminin tek nedeni bu değil…
Aşırı yağlı saç derisi ile mücadele etmek istiyorsanız, öncelikle nedenleri olabildiğince ortadan kaldırmalısınız.
YAĞLI SAÇ DERİSİNDEN KURTULMANIN YOLLARI
Kafa derisindeki sebumu dengelemek için, ilk iş olarak ürünlerinizi kontrol ederek başlayın.
Nemlendirici, pürüzsüzleştirici veya kıvırcık saçlar için iyi olan şampuanlardan kaçının. Bunlar zaten yağlı saç derinize çok fazla nem ekleme eğilimindedir. Hacim verme, arındırma, güçlendirme veya dengelemeden bahseden etiketleri arayın.
Doğal içeriklere yönelin. Sık sık şampuan değiştirmeyin. Sülfat içermeyen köpürmeyen şampuanlar saç derinizin doğal yapısını desteklemenize yardımcı olabilir.
Sağlıklı saçlar için saç yıkama sıklığı haftada 3 kere olmalıdır ancak aşırı yağlanan saçlara sahipseniz, saç derinizin doğal olarak dengelenmesine destek olmak için özellikle bir süre haftada 2 kere yıkamayı deneyin.
Saçlarınızı sıcak ya da soğuk değil, ılık suyla yıkamaya başlayın.
Şampuanı sadece saç diplerinize ve masaj yaparak uygulayın, yıkama işlemini fazla uzun tutmayın.
Bazı alışkanlıklarınızı düzenleyin
Gün içinde saçlarınıza dokunmamaya özen gösterin. Şapka takma alışkanlığınız varsa özellikle bir süre durdurun. Kafanızı aşırı güneşten koruyun.
Saç fırçanızı sık sık temizleyin, steril tutmaya özen gösterin.
HORMON SEVİYELERİ İŞARET OLABİLİR!
Hormon seviyeleri değiştiğinde, kafa derisi salgıları da değişebilir. Saç derisi genellikle ergenlik döneminde, yoğun stres zamanlarında ve ayrıca yumurtlama dönemlerinde daha yağlı hale gelebilir. Polikistik Over Sendromu, gibi tıbbi durumlar da aşırı yağlı saç derisine neden olabilir. Tüm önlemleri almanıza rağmen yağlı saç derisi ile ilgili sorununuz, hormonlarınızla alakalı olabileceğini düşünüyorsanız, doktora görünerek hızla bu sorundan kurtulabilirsiniz.
VİTAMİNLER VE BESLENME
Hormonlar gibi bazı vitamin eksiklikleri de saç diplerinin fazla yağlı olmasına neden olabiliyor.
Beslenme, vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminlerin alınması için en ideal yöntemdir. Beslenme eksiklikleri aşırı sebum üretimine neden olmanın yanı sıra saçların zayıflamasına da neden olur.
AŞIRI YAĞIN SUÇLUSU FAZLA ZEKİ OLMANIZ OLABİLİR!
Zeki insanların saçı daha çabuk yağlandığı ortaya çıktı. Bazı haber kaynaklarına göre zeki insanların bünyesinde normal insana göre daha fazla bakır ve çinko bulunurmuş. Bakır ve çinko çokluğu ise saçların daha fazla yağlanmasına sebep olurmuş.
Posta.com.tr okurları için bunu araştırdık.
Bu düşünceye neden olan araştırma da, IQ’su düşük olan öğrencilerle normal IQ’ya sahip öğrenciler arasında iki eser element olarak çinko ve bakır miktarı açısından bir karşılaştırma yapılmış ve saç örnekleri alınmış. Düşük IQ’lu öğrencilerin saçlarındaki çinko seviyelerinin sıradan öğrencilerinkine göre düşük olduğu ortaya çıkmıştır.  
Siz en iyisi, sağlıklı beslenerek çinko ve bakır seviyelerinizi de olması gerektiği seviyede tutun.
AŞIRI SEBUMU DENGELEYEN DOĞAL ÇÖZÜMLER
Saç diplerinizdeki sebumdan kurtulmak için bu önlemleri aldıktan sonra haftada 1-2 defa yapacağınız özel bakımla, sebum seviyelerinizin dengelenmesine destek olabilirsiniz.
3 bardak su içerisine 1 tutam lavanta atın. 7-8 dakika kaynatın. Ardından süzerek soğumasını bekleyin. Haftada 1-2 defa saça ve saç diplerine yedirin, 30 dakika bekleyin, sonra durulayın.
Lavanta kürü yerine elma sirkesi tercih edebilirsiniz. İçindeki asetik asit, saç derisindeki pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur ve bu da aşırı yağ salınımını kontrol ederek saçlarınızdaki yağ birikimini azaltır. Ayrıca yumuşak ve parlak saçların tadını çıkarmanız için güçlü bir saç toniği olarak çalışır.
Bir bardak suya 2-3 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek, durulama suyu olarak, temiz saç derinize uygulayın. Birkaç dakika masaj yapın ve durulayın. Haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz.
Haftada da 1 kere çay ağacı kürü deneyin. 1 kaşık zeytin yağı ile karıştıracağınız 1 kaşık çay ağacı yağını saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekletin ve saç diplerinizi arındırın.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler