Yanlışlıkla Küflü Peynir Ya Da Mandalina Mı Yediniz! Vücudunuza Verdiği Zararlar Konusunda Haklı Olabilirsiniz – Tgrthaber

Ekim 24, 2022 0 Yazar: admin

Eminiz ki yanlışlıkla küflü bir peynir, mandalina, elma ya da ekmek yemiş olabilirsiniz. Bunu bazen fark ederek hemen ağzınızdan çıkarmak mümkün! Ancak ya o küflü yiyeceği midenize indirdiyseniz… İşte böyle durumlarda küflü gıdaların vücudunuza ne şekilde tepkiler verdiğini biraz irdeledik.

Küflü bir şey yemek elbette mide bulandırıcı bir fikir ama merak etmeyin: Muhtemelen vücudunuza zarar vermez. Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olanlar, yanlışlıkla küflü bir şey yediklerinde hiçbir şey fark etmeyeceklerdir. Yani küflü bir sandviçten alınan bir iki ısırık zararlı değildir. Ancak dikkat: Küf alerjisi olabilirsiniz! Bu durumda, gıda ürünleri konusunda ekstra dikkatli olmalısınız.

Bununla birlikte, küflü sandviçi bütünüyle yememeniz için bir neden var (muhtemelen zaten bunu yapmayı planlamamış olsanız da). Yiyeceklerdeki küf, hem insanlar hem de hayvanlar için toksik olan mikotoksinler içerir. Genel olarak konuşursak, bu toksik maddelerin sadece küçük bir miktarını tüketmek çok da önemli değil. Ancak daha büyük dozlarda veya uzun bir süre için bir soruna dönüşebilir.

Gıdaların üzerindeki küfler görebildiğimiz için çok şanslı olduğumuzu ifade eden Doç. Dr. Oğuz Özyaral, küflü gıdaların zehir saçtığını belirterek, “Yarısı küflenmiş bir limon, elma, portakal… Genelde insanlar küflü kısmı attıktan sonra kalanı yiyebileceğini sanıyor. Bu tamamen yanlıştır. Bir gıda küflendiyse, gıdada toksin üremeye başlamıştır. Bu yüzden o gıdanın tamamının atılması gerekir” ifadelerini kullandı

source

Linkler