Yapılan araştırma ortaya çıkardı: 7 saatten az uyku hastalık riskini artırıyor! İşte, 7 saat uyuyabilmeniz için yapmanız gerekenler… – Tgrthaber

Ekim 25, 2022 0 Yazar: admin

Kimi insan 3-4 saatlik bir uyku ile kendini oldukça enerjik hissedebilirken kimi insan ise 8-9 saat hatta 12 saat uyumadan uykularını alamadıklarını söyler. Bu uyku alışkanlığı kişiden kişiye değişmekle beraber, uzmanlara göre sağlıklı bir hayatın yolu 7 saatlik bir uykudan geçer. Fakat uyku problemi yaşayanlar için bu başlı başına bir sorundur. 7 saat değil 4 saat bile uyumakta zorlanırlar. Bu kişilerin yanı sıra uykuları derin olmayan ve devamlı bölünen insanlar da vardır. Herkes iyi bir gece uykusunun sağlık için çok önemli olduğunu bilir. Ancak bu hafta yayınlanan bir araştırma, yeterince uyumamanın ölüm kalım meselesi olduğunu ortaya çıkardı. Yani, uykusuzluk sağlığınız için ciddi sonuçlar doğurabilir. İşte, 7 saat uyuyabilmeniz için yapmanız gerekenler… 

University College London’daki araştırmacılar, kalp hastalığı, kanser veya diyabet gibi hastalığa sahip kişilerin ne kadar uyuduklarını araştırdı. Yapılan araştırmada yaklaşık 8.000 kişinin 25 yıllık verileri analiz edildi.
50 yaşında olan ve beş saatten az uyuduğunu söyleyen bireylerin, iki veya daha fazla sağlık sorunuyla karşı karşıya kalma olasılıklarının yüzde 30 daha fazla olduğu, ölüm risklerinin ise yüzde 25 arttığı görüldü. 60 yaşında ve çok az uyuyanların ise hastalıklara yakalanma oranının yüzde 32 daha fazla olduğu, 70 yaşındaki bireylerde ise bu oranın yüzde 40 olduğu belirlendi.
Stres uykunuzu etkiler
18 yaşından büyük bir yetişkin için önerilen uyku miktarı 7-9 saattir. Son araştırmalar yaşam kalitemizin uykumuz üzerindeki etkisini de göstermiştir. Stres ve zorlukların hakim olduğu günümüz modern çağdında, kişiler yeteri kadar uykularını alamamaktadır. Uzmanların iyi bir uyku uyuyabilmek için başlıca önerileri arasında; cep telefonunu başka bir odada bırakmak ve yatmadan önce sıcak bir şeyler içmek vardır.

Gün içerisinde uyuyakalmayın
Uyku sorunu olanlar gün boyu uyuklar halde gezer. Daha kötüsü, akşam 9’da televizyon izlerken kanepede 5-10 dakika kestirirler.  Bu son derece yanlıştır. Uykunuz varsa gece uyuyun. Gündüz uyumanız halinde gece uykunuz bölüncektir.

Günlük yazın
Yatmadan önce o gün olan yaşadıklarınızı ya da endişelerinizi düşünmek için kendinize zaman ayırın. Günlük yazmak, kaliteli bir uyku için uyumadan önce yapılması harika bir yoldur. Günlüğünüzü dizüstü bilgisayara ya da telefonla yazmayın, elinizle yazın.

Odanızı değiştirin
7 yılda bir odanızı değiştirin. Ayrıca uyku spreyleri, kokulu mumlar vs. kullanın. Bilimsel araştırmalar iyi bir uykuya güzel kokuların ne kadar etki ettiğini göstermiştir. Rahat ve konforlu bir ortam oluşturmak, iyi bir gece uykusu çekme şansınızı artıracaktır. 

Tek başınıza uyuyun
Rahat bir uyku için eşinizle değil tek başınıza uyuyun. İnsanlar ayrı yataklarda uyuduğunda daha rahat hissederler. Bu herkes için aynı olmasa da çoğu insan için bu böyledir. 

Kendizini yorun
Yaşlandıkça daha az aktif oluyoruz. 60 yaş üstü kişiler genellikle daha az uykuya ihtiyaç duyarlar. Egzersiz yapmak gece derin bir uyku çekmek için yapılması gereken en doğru yoldur. Ancak endorfin ve adrenalin salınımı uyku dengesini bozabileceğinden, yatma saatine çok yakın bir zamanda egzersiz yapmaktan kaçının.

Yukarıda anlattıklarımızdan hiçbiri işe yaramazda, bir klinikten yardım alın. Bazen düzeltilemeyen uykusuzluk sorunu için terapi gerekebilir.   

source

Linkler