Yaşlanmanın ilk belirtisi tırnaklarınızda! Eğer bu rengi görüyorsanız… – Sabah

Ağustos 6, 2022 0 Yazar: admin

Zamanla, tırnakların dokusunda, kalınlığında, gücünde ve hatta büyüme oranında bir değişiklikler ortaya çıkabilir. Uzmanlar; bunun tamamen normal olduğunu ve çoğu insanın 40 yaşına kadar bu değişikliklerin yaşanmaya başlayacağını belirtiyor.
Yaşlanmanın belirtileri kaçınılmaz olsa da, bunu yönetmek için birçok yöntem bulunuyor. Yaşlandıkça tırnakların nasıl değiştiğinin göstergelerini ve bunları nasıl önleyeceğinizi bilemek büyük önem taşıyor. İşte o belirtiler…

DOKU VE KALINLIK FARKI
Tırnaklardaki çıkıntıların farkına varmak büyük önem taşıyor. Tıbbi olarak onikoreksis olarak adlandırılan bu durum, birçok insanda görülüyor. Uzman Dermatolog Dr. Dana Stern, tırnak matrisi inceldiğinde ve sonuç olarak tırnaklarda paralel olarak uzunlama çöküntüler oluşur.
Beslenme eksikliği ve hormonal değişiklikler gibi bir dizi problem, onikoreksiye neden olabilir. Fakat en önemli faktörlerden biri yaştır.
Cilt ve Estetik Uzmanı Dr. Michelle Henry’ye göre; tırnaklar zamanla kırılgan hale gelebilir. Bunun nedeni, büyük ölçüde tırnak sağlığında rol oynayan ve dış hasara karşı koruma sağlayan, tırnaklardaki keratinin bozulması sonucunda ortaya çıkar.
Henry, yaşlandıkça vücudun tırnaklarda bulunan doğal proteinlerin daha az üretilmeye başlaması sebebiyle tırnaklarında daha kırılgan hale geldiğini belirtiyor. Bu keratin proteinleri saç köklerinde bulunur. Bu yüzden yaşlandıkça saçlarda ve tırnaklarda değişim gözlenebilir. Üstelik ailede kırılgan tırnak geçmişi bulunuyorsa, bir çalışma kırılgan tırnak geliştirme şansının yüksek olduğunu buldu.
TIRNAK UZAMA HIZI VE SARARMA
Doğal tırnaklarınızın sarardığını fark ediyorsanız, bunun aynı zamanda yavaşlayan uzama hızıyla ilişkili olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor.
Uzmanlar; tırnakların ayda ortalama 3,47 mm uzadığını, bunun da ortalama olarak bir tırnağın tamamen değişmesinin altı ay olduğunu belirtiyor. Tırnak uzama oranlarının yavaşlaması, tırnaklar çok daha fazla çevresel etkiye maruz kalması sonucunda daha fazla sararmayla sonuçlanabilir.
Stern, sararmanın diğer yaygın nedenleri arasında mantar enfeksiyonları ve uzun süreli aşınmalar olduğunu da ekliyor.
Peki neden tırnak büyüme hızı yaşla birlikte yavaşlıyor? Henry, bu durumun, vücudunuzun daha az keratin proteini üretmesi ile ilgili olduğunu söyledi. Daha az keratin üretildiğinden, tırnaklarımız doğal olarak güçlerini ve yapısal bütünlüklerini kaybetmeye başlar, bu da incelmeye ve renk bozulmasına neden olabilir.
DİĞER TIRNAK GÖRÜNÜMÜ DEĞİŞİKLİKLERİ
İnsanların sıklıkla gözden kaçan bir tırnak değişikliklerinden bazıları, kütiküllerle ilgilidir. Stern, tırnak etlerinin tırnağın doğal koruyucu olarak hareket ettiğini ve pürüzlü olduklarında ayrılıp kaldırılabildiğini, bunun sonucunda da salyangozlara ve tırnak ünitesine organizmaların ve suyun girebileceği açıklıklara neden olabileceğini söylüyor.
Bu sadece enfeksiyona yol açmaz, aynı zamanda tırnak dokusu ve kalınlığındaki diğer değişikliklerle birlikte yaşa bağlı bu değişiklikleri daha kötü hale getirebilir. Sonuç olarak, sağlıklı tırnak etleri daha genç görünen tırnaklara sahip olmanızı sağlayan anahtarlardan biridir.
Son olarak, Stern’e göre, tırnağın alttaki tırnak yatağından kalktığı bir durum olan onikoliz, yaşa bağlı en yaygın tırnak değişikliklerinden biridir. Stern, bir aletle tırnağın altını aşırı derecede temizlemek gibi en ufak bir travma, tırnağın tırnak yatağından kalkmasıyla sonuçlanabileceğini belirtiyor. Zamanla ve yaşla birlikte tırnaklarınız da tırnak yataklarına sıkı bir şekilde tutunmayabilir.
YAŞLANMA BELİRTİLERİNİ GÖSTEREN TIRNAKLARLA NASIL BAŞ EDİLİR?
Yaşa bağlı tırnak değişikliklerini yönetmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.
Birincisi, tırnak etlerinizi nemli ve bakımlı tutmak için bir rutin geliştirin. Stern, duş veya banyodan sonra onları bir bezle nazikçe itmenizi ve ayrıca günlük olarak yağ veya merhemlerle nemlendirmenizi önerir.
Oje çıkarıcı kullanmak söz konusu olduğunda, kurutup tırnağı ve çevresini zayıflatabileceğinden, aseton içermeyen formüller arayın.
Ayrıca kullandığınız tırnak törpüsüne de dikkat edin. Stern, tırnak ucunda mikroskobik yırtıklara neden olabileceği için metal veya karton törpü yerine cam törpü kullandığını söyledi. Cam törpüler ise mükemmel pürüzsüz bir kenar oluşturur. Stern’in dediği gibi, eski tırnak makaslarının kırılmalara ve takılmalara yol açabileceğini için eski tırnak makaslarını değiştirdiğinizden emin olun.
Tırnaklarınızın maruz kaldığı su miktarını da göz önünde bulundurmalısınız. Stern, Tırnaklar suyu ciltten bile daha fazla emer. Bu nedenle su sürekli olarak tırnağın içine ve dışına hareket ettiğinde hassas tırnak hücrelerine çok fazla yük bindirir, bu da zayıflamaya, yumuşamaya ve kırılmaya neden olabilir. Bu durum, tırnak etlerinizi kurutabilir ve onların kalkmasına ve ayrılmasına neden olabilir, bu da enfeksiyonların daha kolay girebileceği sarkmalara veya açıklıklara yol açabilir. Bulaşık yıkarken, evi temizlerken veya bahçe işleri yaparken koruyucu eldiven giymek ise en iyi çözümlerden biri.
Son olarak, Stern, ani tırnak değişiklikleri yaşıyorsanız, bunlar potansiyel olarak bir iç hastalık belirtisi olabileceğinden, uzman bir dermatologla görüşmeniz gerektiğine vurgu yapıyor.

source