Yaz aylarında en çok hangi ayak problemleri görülüyor? Yaz aylarında ayak ve tırnak bakımı için ipuçları – Formsanté

Eylül 14, 2022 0 Yazar: admin

El ve yüz bakımı kadar önemli diğer bir konu da ayak ve tırnak bakımı. Ayak bakımı kişisel hijyenin en önemli parçalarından biri ve her bireyin ihmal etmemesi gereken bakımlar arasında yer alıyor. Peki yaz aylarında en çok hangi ayak ve tırnak problemleri görülüyor? Deniz, havuz gibi yerlerde ayak ve tırnak sağlığı için nelere dikkat edilmeli? Podolog Zehra Albayrak yaz aylarında ayak ve tırnak bakımına dair bilgiler verdi. 
Mevsimlere göre ayak sağlığımız oldukça önemlidir. Vücudumuzun  sıcaklardan ötürü yaşadığı su kaybı  yükümüzü taşıyan ayak tabanlarımızda da hissedilmekte ve kuruluk, çatlaklara neden olmaktadır. Çatlayan ayak derimiz acı vermekle birlikte  bakterilerin girişine de sebebiyet vermektedir. Özellikle kronik rahatsızlığı olan Geriatri hastalarımızda  hassasiyet önem taşımaktadır.
Tırnak mantarı insandan insana bulaştığı gibi özellikle yazın kullanımı artan ortak alalardan ve eşyalardan bulaşma riskini de beraberinde getiriyor. Bu tür alanlarda bulaş riski artacağı için, mantar, siğil gibi bulaşıcı deri ve tırnak hastalıkları da bizler için büyük risk oluşturmaktadır. El ve ayak hijyenine dikkat edilmesi kişide enfeksiyon görülme ihtimalini azaltan en önemli faktördür.
Gideceğimiz yerin öncesinde  sağlık, hijyen koşullarının sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmeli ve bundan emin olunmalıdır. Ardından  kullandığımız ürünler, terlik, havlu vs  kendimize ait olmalı veya tek kullanımlık olmaya özen gösterilmelidir.
Denizde ise çıplak ayak ile girdiğimizde o an hissedilmese de batan dikenli bitkiler  deniz kestanesi vs.. sonrasında acı vermektedir. Bu nedenle çıplak ayakla yere basılmamalıdır. Deniz ayakkabıları kullanmak da bir diğer dikkat edilmesi gereken konu.

Tırnak için  tırnak mantarı, deri için siğiller  risk gurubundadır. Bu hastalıkların yerleştiğinde iyileşmesi zaman almaktadır.
İstatistik ve genellemeye baktığımızda neredeyse her 3 kişiden birinde tırnak ve deride problem bulunmakta ya da oluşmaya başlamaktadır. Ne kadar önce teşhis edilir ve  düzenli kontrol sağlanırsa problemlerin kısa sürede önüne geçilmiş olur.source