Yaz mevsiminde cilde iyi bakmak için ipuçları – Posta

Ağustos 1, 2022 0 Yazar: admin

Yaz aylarında cilt daha fazla yıpranabiliyor. Güneş ışınlarının etkisiylede ciltte lekeler ya da tahriş meydana geliyor. Bu sebeple yazın cilt için onarıcı bir bakım yapmak gerekiyor. Cildin nem dengesini korumak ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak için yazın yapmanız gerekenleri araştırdık.
CİLDİNİZİ TEMİZ TUTUN
Yazın cilt bakım rutininde cildi günde 2 defa temizlemek gerekiyor. Cildi yağ ve kirden arındırmak, akne oluşumunu engellemek için cilt tipine uygun bir jel ya da köpük yardımıyla cildinizi temizleyin.
Cildinizi temizleyerek daha canlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Yazın hafif formda olan temizleyici ürünleri seçmeniz daha doğru olabilir.
Cilt bakımı için kullandığınız temizleyici ürünler bazen tek başına cilt temizlemek için yeterli olmaz. Gözenekleri derinlemesine arındırmak için tonik kullanmanız gerekir.
Cildi yatıştırıcı ve arındırıcı etkisi olan tonikler sayesinde gözeneklerinizi de sıkılaştırabilirsiniz. Tonikler cildin yağlanmasını geciktirerek akne oluşumunu engelliyor. Bu sebeple yazın cilt bakımı yaparken mutlaka temizleme işleminden sonra tonikle cildi arındırmak gerekiyor.
Cildiniz her mevsimde olduğu gibi yaz aylarında da neme ihtiyaç duyar. Yaz aylarında kuruyan cildi onarmak için mutlaka nemlendirici kullanmak gerekiyor.
Kuruyan cilt kırışmaya daha meyilli olduğu için cildinizin erken yaşlanmasına sebep oluyor. Bu sebeple cildi her gün nemlendirmek gerekiyor.
Mat ve nemsiz bir cilde sahip olanlar yoğun ve yağ bazlı nemlendiricileri tercih edebilir. Karma, yağlı ve akneye meyilli bir cildiniz varsa içerisinde yağ barındırmayan su bazlı ürünleri tercih etmeniz önerilir. Bu sebeple nemlendirici seçerken cilt tipinizi iyi belirlemeniz gerekir.
Yaz aylarında cildinize yapacağınız en büyük iyilik güneş koruyu kremleri düzenli olarak kullanmak. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalan ciltler zarar görür.
Cildinizde lekeler, tahriş, kızarıklık, kırışıklık gibi cilt problemleri ortaya çıkar. Tüm bu sorunlarla karşılaşmamak için cildinizi güneş kremleriyle güneş ışınlarından korumanız gerekir.
Güneşe çıkmadan 30 dakika önce yüksek koruyucu özelliği bulunan güneş kremini sürün. Güneş kreminizi gün içerisinde yenileyin.
Yaz aylarında cildi korumak için beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Cilde uygulanan bakımlar ve kremler kadar beslenmenizde büyük önem taşıyor. Yazın cildi nemlendiren ve besleyen sağlıklı gıdaları tüketmeniz öneriliyor. Cildi aşırı yağlandıran paketli ve kızarmış besinlerden uzak durmanız gerekiyor
Cildi sağlığını korumak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de su içmek. Her gün yeterli miktarda su içerek cildinizin nem dengesini koruyabilir, cildi dış etkenlere karşı daha güçlü hale getirebilirsiniz.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source