Yemeklerde bunu sakın yapmayın! Ömür kısaltıyor, fazla alınması halinde vücut giderek kötüleşiyor! – Tgrthaber

Temmuz 18, 2022 0 Yazar: admin

Bilim camiası uzun senelerdir tuz alımının azaltılmasının kalp sağlığı açısında yararlı olabileceğini ifade ediyorduç Yeni yapılan araştırmalar da bu tezi destekledi. Son araştırmalar, belirli bir düzeyin üzerinde artan sodyum alımının, kardiyovasküler hastalık riski de dahil olmak üzere farklı biçimlerde beden adına giderek daha kötü duruma ilerlediğini çok kez ortaya koymuştur. Pacific Heart Institute’ten kalp doktoru Rigved V. Tadwalkar, M.D., bilhassa bu araştırmanın neden yemeğinize fazladan tuz eklemenin iyi fikir olmadığını açıklıyor.

Dr. Tadwalkar, “Bu araştırmanın enteresan tarafı, daha önce var olan tuzla ilişkili olarak tuz ilavesine bakmış olmaları ve zaten insanların çoğunlukla tükettikleri gıdalara eşlik etmesidir” diyor.
Araştırma, hazır gıdalarda yer alan tuzu değil, yemeklere daha sonra tuzun eklenmesini incelediği için, tuz ilavesinin vücudumuz adına zararlı olduğunu sunan daha net bir tablo ortaya koyuyor. Fakat, sofra tuzuuu tamamen hayatımızdan çıkarmdan önce araştırmacılar, sebze ve meyveler gibi potasyum açısından zengin gıdaların yüksek oranda tüketilmesinin, gıdalara tuz eklemenin tesirlerini ve bunun ölüm üzerindeki etkilerini azaltabileceğini buldular.

Sodyumla alakalı hastalık veya ölüm risklerini düşürecek potasyum açısından zengin birçok gıda bulunur. Bunların çoğunu meyve ve sebzeler oluşturur ancak bilhassa muz, patates, kabak, balkabağı, yapraklı yeşillikler, brokoli, mercimek, fasulye ve balık, sodyumun kalp sağlığınız üzerindeki olumsuz tesirlerinin önüne geçebilecek muhteşem potasyum kaynaklarıdır.
Daha önce kalp rahatsızlığı bulunanlar ve yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve şeker gibi hastalıkları olan sodyum alımında diğer gruplara göre daha dikkatli davranmalıdır. Önemli bir not olarak daha öncesinde ailesinde kardiyovasküler problem bulunanların da ayrıca dikkatli olması gerekmetedir.
Sodyumun sadece tuzda olduğunu düşünürüz ancak gerçek böyle değil.  Ekmek, pizza, salata sosu ve konserve ve dondurulmuş yemekler, sodyum içeriği yüksek gıdaların başında gelir. Yine Dr. Tadwalkar, “Gıdaları daha lezzetli hale getirmek için birçok sağlıklı gıdanın da çok fazla sodyum içerdiği ortaya çıktı.” ifadelerini kullanmıştır. 

Tüm bu saydığımız sebeplerden sonra bir sonraki market alışverişinizde tuz almadan önce içeriğine bir kere daha bakın. Zamanla azaltmaya çalışın ve ardından tamami ile kesmeyi deneyin! 

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler