Yeni bir kabus daha! 50 ülkede görülen yeni virüs, Kovid-19 türlerine karşı direniyor – Tgrthaber

Aralık 6, 2022 0 Yazar: admin

Uzman virologlardan kritik bir uyarı geldi. BQ1 isimli varyantın 50 ülkede tespit edildiğini belirten uzmanlar, diğer Covid-19 varyantları gibi ateş, öksürük, bitkinlik, tıkanıklık, boğaz ağrısı, mide bulantısı, ishal ve baş ağrısı gibi semptomlara sahip olduğunu belirtti.
Uzmanlara göre diğer Omicron varyantlarıyla aynı semptomlara sahip olan BQ1 varyantı, bağışıklığı düşük kişiler için büyük bir zorluk oluşturabilir. Belfast Telegraph’a konuşan Virolog Connor Bamford, “Bence bu konuda biraz endişelenmemiz gerekiyor.” dedi. Varyantların giderek kendini yenilediğini bildiren Bamford, “Sürekli olarak yayılabilen ve bağışıklığımızı aşabilen farklı varyantların ortaya çıktığını görüyoruz.” dedi. Bamford, virüsün en kötü etkilerine karşı en iyi korumamızın aşılanmak olduğunu sölerine ekliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre BQ1 küresel olarak dolaşan 300’den fazla Omicron varyantından sadece biri. Ayrıca yeni araştırmalar Kovid geçiren kişilerin enfeksiyondan sonraki aylar ve yıllarda karaciğer hasarından mustarip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. ABD’deki Massachusetts General Hastanesi’nden araştırmacılar, Kovid-19 vakası geçiren kişilerde daha fazla karaciğer sorunu görüldüğünü tespit etti. Kovid-19 geçirmiş hastaların diğer hastalara göre daha yaygın karaciğer fibroz tanısı ile hastaneye başvurduğu belirtildi.

source

Linkler