Yeşil çayın pabucunu dama atacak: Dünyanın süper besin dediği çay uyurken bile yağ yaktırıyor – Tgrthaber

Eylül 6, 2022 0 Yazar: admin

Uzmanlar son dönemde siyah çay ve yeşil çaydan daha sağlıklı bir çayı işaret ediyor. Moringa Oleifera isimli bitkinin yapraklarından elde edilen Moringa çayı, Uzak doğu ülkelerinde çok sayıda hastalığın tedavisinde ve hastalıkların önlenmesinde kullanılıyor. Ülkemizde adını yeni yeni duyduğumuz bu çay; diyabet, kalp hastalığı, anemi, artrit ve kanser gibi ciddi hastalıkların tedavisinde destekleyici bir rol oynuyor.
Moringa Oleifera adıyla bilinen Moringa bitkisi birçok dünya ülkesinde süper besin olarak kabul ediliyor. Moringa bitkisi kökünden kabuğuna, yaprağından tohumuna kadar yenilebilen şifa kaynağı bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Ancak genelde yaprakları kurutularak çay olarak tüketiliyor.

Ülkemize son dönemde giriş yapan moringa bitkisi birçok hastalığa karşı tedavi edici bir rol oynuyor. Ülkemizde bu bitkinin genel olarak yapraklarından elde edilen çayından istifade ediliyor. Özellikle, zayıflatma etkisi üzerinde durulan moringa çayı zengin mineral ve vitamin içeriği ile birçok hastalığın tedavisinde etkin rol oynuyor. Şifalı çay adı da verilen moringa çayını düzenli tüketmek gerekiyor.
Moringa yüksek oranda A, C ve E vitamini içeriyor. Ayrıca bünyesinde bulundurduğu kalsiyum, potasyum ve proteinle insan sağlığı için etkili bir rol oynuyor.
Moringanın yaprağında ve tohumlarında bulunan askorbik sayesinde yüksek antioksidan içeriyor ve bağışıklık sistemini koruyor.
Yüksek A vitanini içeriğiyle göz sağlığını koruyor.
Sindirim sisteminin çalıştırıyor, kabızlığı önlüyor.
Metabolizma üzerinde son derece etkin rol oynuyor. Metabolizmayı hızlandırıyor ve yağ yakımını kolaylaştırıyor.
Tokluk hissi veriyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor.
Moringanın yaprağı, doğal bir anti-aging görevi görüyor ve yaşlanmayı geciktiriyor.

Moringa çayını düzenli kullananlarda cilt kırışıklıkları azalıyor ve daha gergin bir cilt oluşuyor. Moringa tozu, cilt maskesi olarak da kullanılıyor.
Kolesterol düzeyini dengeliyor
Beyin fonksiyonlarının korunmasında fayda sağlıyor.
Moringa tozu vücuttaki glikoz oranını düşürerek şeker hastalığına karşı koruyor.
Antioksidan özelliğiyle karaciğer hastalıklarını tedavi edici özellik sağlıyor.

Moringa çayı, Türkiye’de genelde poşet çay şeklinde bulunuyor. Bu sebeple kullanımı ve hazırlanması oldukça basit.  Çayın üzerine kaynar su dökerek 4-5 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra tüketebiliyorsunuz.  Moringa çayını her gün düzenli olarak tüketmeniz tavsiye ediliyor. Ancak hamilelerin moringa çayını tüketmeleri, rahimde kasılmalara neden olacağı için önerilmiyor.  

source