Yozgat Model Kuaför Sahibi Öcal, Mesleklerde usta çırak ilişkisi azaldı – YOZGAT HABERLERİ | YOZGAT ÇAMLIK GAZETESİ

Ekim 20, 2022 0 Yazar: admin

Çamlık Gazetesi esnaf köşesinin konuğu 57 yaşındaki Model Kuaför sahibi İbrahim Öcal oldu. 35 yıldır esnaf olduğunu belirten İbrahim Öcal’a mesleğinin geçmişten günümüze yaşadığı değişimleri sorduk.

35 YILDIR KUAFÖRLÜK MESLEĞİNİ YÜRÜTÜYORUM
Model Kuaför sahibi İbrahim Öcal, “35 senedir kuaförlük işletmesinde çalışıyorum. 1980 yılında çıraklık dönemim oldu. 1987 yılından bu tarafa da kendi dükkanımı çalıştırıyorum. Erkek kuaförlüğü yapıyorum. Herkesin bildiği gibi saç kesimi, saç boyama, perma, lazer ve epilasyon, cilt bakımı yapıyoruz. Erkeklerin ihtiyacı olan işleri yapıyoruz” dedi.
ESNAFLIK HAKETTİĞİ YERDE DEĞİL
Esnaflığın hak ettiği yerde olmadığını belirten Öcal, “Biraz daha modernleşmemiz gerekiyor. Esnaflık anlayışı biraz ilerletmemiz, sosyal medyayı iyi takip etmemiz ve kullanmamız gerekiyor. Müşteri potansiyeline göre yenilikler yapmamız gerekiyor. Ben bu yönde kendimi şuandaki durumda iyi değerlendiriyorum. Piyasa şartlarında da bu şartları sağladığımı zannediyorum”

MÜŞTERİ HER ZAMAN HAKLIDIR
Öcal, “Müşteri her zaman haklıdır. Çünkü müşteri velinimet, ekmek paramızdır. Müşterilerimizi memnun edemeyip para kazanamazsak ailemizi çoluğumuzu çocuğumuzu geçindiremeyiz” dedi.
AHİLİK ÇIRAKLIK VE USTALIK İLİŞKİŞİDİR
Ahilik kültürü bizim için çıraklık ve ustalık ilişkilerini ifade ettiğini ifade eden Model Kuaför sahibi İbrahim Öcal, “Şimdiki çıraklık ve ustalık ilişkileri değişti ama o zamanki şartlar farklıydı. Ahilik o zaman iyiydi. Şimdi ise kalmadı. Usta çırak ilişkileri biraz daha zayıfladı. Eskisi kadar güçlü değil” dedi.

ÜNİVERSİTE MEZUNU OLMAK İSTERDİM
Öcal, “Dünyaya bir daha gelsem esnaf olarak mesleğimi seçerdim. Ama esnaf olmasam okur ve üniversite mezunu olmak isterdim. Çıraklık bundan önce bir sene öncesine kadar çok sıkıntılıydı. Ama şuanda çok güzel oldu. Devletimiz çıraklara bin 600, kalfalara bin 700 lira ücret ödüyor. O yüzden çırak bulmamızda sıkıntı kalmadı. Diğer esnaflarda da sıkıntı kalmadı. Talep edenler çok. Devletimiz bunu çok iyi yönlendirdi”

 MESLEKLERE YÖNELSİNLER
Model Kuaför sahibi İbrahim Öcal, “Herkes çocuğunu okutacağım diye aslında bir şey yok. Yeteneği olan, okumak istemeyenlerin mesleklere yönlendirilmesi daha iyi olur. Şuanda sanayi de veya diğer yerlerde herkes yabancı çalıştırıyor. Kendi çocuklarımız çalışıp ve kazansın. Şuanda Model kuaför olarak 8 kişi çalıştırıyorum. Bunu 15-20 kişiye de çıkarabilirim. Çünkü eleman yetiştirdiğimizden sıkıntımız olmaz” diye konuştu.
Yorumunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir. Editörlerimizin onayının ardından yayınlanacaktır!
Ekim 2022
Ekim 2022
Ekim 2022
Ekim 2022
Ekim 2022
Ekim 2022

source

Linkler