Yozgat Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uz. Dr. Edip Bayrak : Her 5 Ölümden 1’i Sepsis – YOZGAT HABERLERİ | YOZGAT ÇAMLIK GAZETESİ

Eylül 13, 2022 0 Yazar: admin

 Yozgat Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uz. Dr. Edip Bayrak ‘’13 Eylül Dünya Sepsis Günü’’ dolayısıyla bilgilendirmede bulundu.  Bayrak, Sepsisin, SARS, CoV-2 gibi virüsler de dahil olmak üzere tüm dünyada bulaşıcı hastalıklarda ölüme yol açan en son aşama olduğunu söyledi.
ÖLÜME NEDEN OLUYOR
Bayrak açıklamasının devamında şunları kaydetti; “Sepsis, vücudun enfeksiyonlarla savaşan bağışıklık sisteminin vücudun kendi doku ve organlarında zarar meydana getirmesi durumunda oluşan, özellikle erken fark edilip tedavi edilmezse septik şoka, çoklu organ yetmezliğine ve ölüme sebep olan çok ciddi bir hastalıktır. Sepsis, SARS, CoV-2 gibi virüsler de dahil olmak üzere tüm dünyada bulaşıcı hastalıklarda ölüme yol açan en son aşamadır. Yılda 47-50 milyon vaka görülmekte ve yılda en az 11 milyon ölüm (dünyada her 5 ölümden 1’i) sepsis ile bağlantılı olup her 2.8 saniyede 1 kişiyi sepsis nedeniyle kaybetmekteyiz. Sepsis hastane ölümlerinde, hastane geri kabul nedenleri arasında, sağlık hizmet maliyetlerinde birinci sırada yer almaktadır.”
BİRÇOK ETKİ BIRAKIYOR
Sepsisten kurtulanlarda birçok etki bıraktığını anlatan Bayrak, “Sepsisten kurtulanların yüzde 50 kadarı uzun süreli fiziksel ve/veya psikolojik etkilere maruz kalmaktadır. Vakaların yüzde 80’i hastane dışında meydana gelmekte ve vakaların yüzde 40’ını 5 yaş altı çocuklar oluşturmaktadır. Sepsis çoğu zaman pnömoni, idrar yolu enfeksiyonları, karın enfeksiyonları ve ishal benzeri enfeksiyonlar nedeniyle olmaktadır” şeklinde konuştu.
BELİRTİLERİ NELER?
Bayrak, Sepsis belirtileri hakkında da bilgi vererek, “Peltekleşmiş konuşma veya bulanık bilinç, Aşırı titreme veya kas ağrısı/ateş, Bütün gün idrar yapamama, Şiddetli nefes darlığı, Ölecekmiş gibi hissetmek, Benekli veya renksiz cilt. Sepsis tıbbi bir acil durumdur. Eğer siz veya tanıdığınız biri sepsis belirtileri gösteriyorsa acilen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ederek tıbbi yardım alınız. Her saat büyük önem taşımaktadır” ifadelerine yer verdi. HABER MERKEZİ
Yorumunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir. Editörlerimizin onayının ardından yayınlanacaktır!
2022
2022
2022
2022
2022
2022

source