Yüzümüz kadar ayaklarımıza da özen göstermeliyiz – Posta

Ekim 6, 2022 0 Yazar: admin

Sıcak iklimle birlikte daha sık duş almak, deniz, havuz suyu ve kumun yıpratıcı etkisi ile ayak ve tırnaklar daha çabuk yıpranmaktadır. Cildimiz bu dönemlerde daha fazla neme ihtiyaç duyar. Gereken bakımı yapmaz isek cildimizin pul pul olması, topuklarımızda çatlakların olması tırnaklarımızın kuruması kaçınılmaz bir durumdur. Özellikle havuz suyu klor içerdiği için cildi daha çabuk kurutarak nem oranın daha hızlı bir şekilde azalmasına sebep olur.
Daha sağlıklı ayak ve tırnaklarla sahip olmak için Ayak Sağlığı Uzmanı Podolog Zehra Albayrak şunları söylüyor; “Ayaklarımız genellikle yılın çoğu zamanında kapalı ayakkabılar içerisinde olduğu için maalesef gerekli özeni göstermiyoruz. Bu nedenle ayaklarımıza da en az yüzümüz, ellerimiz kadar önem vermeliyiz.”
“Güzel ve sağlıklı ayaklar için her şeyden önce ayaklarımızın temiz olması çok önemli. Ayaklar her gün mutlaka yıkanmalı ve iyice kurutulmalı.” diyen Podolog Albayrak, sağlıklı ayaklar için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor; 
Podolog Albayrak, ayakta oluşabilecek enfeksiyonlara karşı tuz peelinglerini öneriyor. Albayrak, “Haftada iki gün masaj ile birlikte yapacağınız tuz peelingleri, ayakları bir süre tuzlu suda bekletmek gibi evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle, daha sağlıklı ve bakımlı ayak ve tırnaklara sahip olabilirsiniz.  Burada tuzun işlenmemiş olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Tuz ile yapılan uygulamalar ayak ve tırnaklarınızı oluşabilecek enfeksiyonlara karşı da koruyacaktır.” diyor. 
Ayaklardan kurulur, ağrı, mantar, nasır gibi sorunlar yaşanmaması için ayak bakımına önem vermek oldukça mühim. Bu önlemleri alarak sağlıklı ve bakımlı ayaklara sahip olabilirsiniz. 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler