Yüzünüz şiş uyanıyorsanız dikkat! Bu hastalıkların habercisi olduğu ortaya çıktı – Tgrthaber

Temmuz 30, 2022 0 Yazar: admin

Stanford Üniversitesi’nden dermatoloji profesörü Dr. Zakia Rahman, “Gün içinde otururken, ayakta dururken ya da farklı bir işle meşgulken yerçekimi tüm sıvıları aşağı çeker. Dolayısıyla dağılmayan sıvılar sebebiyle vücudun üst bölümü normal görünümündedir. Ancak, uyurken düz bir şekilde uzanırız ve yerçekimi sıvıları çekmediği için yüz şişmesi durumu gerçekleşebilir” diyor. Uzman doktor ayrıca astım, egzema ve alerjik hastalıkların da sabah şişmiş bir yüzle uyanmaya sebep olduğunu açıklıyor. Bu hastalıkların belirtilerinden olan sabah saatlerindeki yüz şişmesi uzun süredir devam ediyorsa uzman bir hekimden yardım alınmasını ve gerekli testlerin yapılmasını belirtiyor.
Vücudun herhangi bir yerinde iltihap varsa bu da sabahları şişmiş bir yüzle uyanmaya sebep oluyor. Ayrıca bazı tıbbi durumlar ve genetik faktörler, bazı insanların sabahları şişkin bir yüzle uyanmasını daha yatkın hale getiriyor. Şiş yüzle uyanmanın genetiksel yakınlığı da söz konusu… Eğer anne ya da babanız da hayatının herhangi bir döneminde sabahları aynı problemi yaşadılarsa sizde görülme olasılığı da yüksek hale geliyor.

Uzmanlar, vücudun fazla sıvı kaybetmesinin ya da susuz kalmasının da vücutta şişmelere neden olacağını belirtiyor. Vücut susuz kaldığında, mevcut suyu tutarak dehidrasyonu önlemeye çalışıyor. Bu durum da yüz el ve ayaklarda şişmelere neden olabiliyor. Bu nedenle gün içinde içilen su miktarının 2 litrenin altında kalmaması gerekiyor.

Uzman Dr. Zakia Rahman, beslenme şeklinin hatalı olmasının da vücuttaki suyu tutarak şişmelere sebep olabileceğini vurguluyor. Günlük beslenmede fazla tuzlu ya da şekerli besinler tüketmenin vücuttaki suyun tutulumuna yani dehidrasyona neden olduğunu, özellikle gece saatlerinde tuzlu yiyecekler tüketilmemesi gerektiğini sözlerine ekliyor. Dr. Zakia Rahman’a göre; “Diyetimizde fazla tuz alırsak, vücudumuz homeostazı veya istikrarı korumak için şişecektir. Temel olarak, vücut bir tuz akışı algıladığında suyu tutar, böylece hücreler susuz kalarak zarar görebilir.”

source