Zam Yapmayı Unutmuşlar! 24 Yıldır Zam Yüzü Görmemiş Ürün Hangisi? Almanya'da Enflasyon Bizden Kötü mü? – Onedio

Ağustos 4, 2022 0 Yazar: admin

Son yıllarda Türkiye’deki enflasyon artışını küresel olgularla açıklamaya çalışanları görüyoruz. Küresel derken, dış güçlerden bahsetmiyoruz. ‘Dünyada da enflasyon var’, adeta kavgada yumruk saymayanlar gibi ‘Sen bir de onları gör yeğenim’ ya da ‘Avrupa bildiğiniz Avrupa değil’ gibi olanlardan bahsediyoruz. Ekonomiden bir nebze anlıyorsak ki anlıyoruz, doğruluk payı olduğunu biliyoruz. ‘Ama’ dememek için ‘Ancak’ diyerek cümlelerimizi başlatma gayretiyle diyoruz ki arada çok farklar var. Enflasyonun yapısından şekline, hızından cinsine, çok farklıyız. Alım gücümüz farklı, ekonomik yapılarımız farklı, enflasyon nedenlerimizde dahi kesişim kümemiz çok farklı.
9 kattan fazla bir fark var. Farklıyız dedik ya.
Türkiye ve Almanya‘daki hayatın mukayesesi için Instagram ve Youtube‘da içerik üreten ‘mukayese.de’ hesabı ve bizdeki karşılıklarına bakmaya çalışalım.
Bizde yaklaşık yarı fiyatına, tabi asgari ücret olarak gelir düzeyini de burada verilim ki sonrakilerde karışmasın. Almanya‘da asgari ücret 1.621 euro, Türkiye’de ise bugün itibarıyla (18,30’dan) 301 euro.
Bizde TÜİK‘e göre 2011’de 12,92 TL olan ürün, 75 ila 85 TL arasında günümüzde değişiyor. Yaklaşık yüzde 480 oranında zamlanmış.
Pandemi başlayınca Türkiye’de fırlayan kolonya fiyatlarını hatırlayarak Türkiye’de 2010 yılbaşından TÜİK‘in en son fiyat açıkladığı 2022 Nisan ayına kadar kolonya fiyatları yüzde 465,06 oranında zamlanmış.
Saç bakım ürünleri Türkiye’de TÜİK‘e ait verilerde en eski 2003 yılı göründüğünden, bakarsak 11 milyon yani 11 TL gibi fiyatta olurken, en son nisan ayında TÜİK 53 TL fiyat biçmiş ve yüzde 381,81 oranında artış görülüyor.
Kağıt çöp poşetleri en son zam gördüğünde doğan çocuklar, üniversiteyi bitirip iş hayatına atıldılar. AKP hükümeti iktidara gelmemiş hatta Türkiye 2000 krizlerini bile yaşamamıştı. Çöp poşetleri milenyuma bile girememiş! 
0,95 euro olan poşetlerden Türkiye’de yok çünkü bizim 25 kuruşluk market poşetlerimiz var. Hadi daha zenginiz diyelim yine kağıt poşet bizde bulunmazken, TÜİK‘e göre 2003’te ‘saklama ve muhafaza malzemeleri’ 124 bin 500 lira yani 0,12 TL olurken, şimdi 7,77 TL o da nisanda şimdi ortalama 15 TL görünüyor marketlerde. Yüzde 12 bine yakın zam gelmiş.
Son yıllarda sokak röportajlarında en çok ilgi ç…
Sosyal medyada yapılan paylaşımla birlikte Alman…
Almanya’dan Türkiye’ye tatile gelen gurbetçi, ‘T…

source