Zelenskiy kazanımları açıkladı! Şiddetli çatışma bölgesi Harkov'da 30 yer geri alındı – Tgrthaber

Eylül 11, 2022 0 Yazar: admin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta verdiği askeri emirle başlayan Ukrayna’nın işgal girişimi 199. günde de devam ederken ülkenin birçok yerinde şiddetli çatışmalar sürüyor. Harkov bölgesinde ise çeşitli kazanımlar var. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna ordusunun, istihbaratının ve güvenlik servisinin çeşitli operasyonel yönlerde aktif eylemlere başarıyla devam ettiğini belirtti ve Harkov’da 30’dan fazla yerleşim yerinin Rus birliklerinden arındırıldığını, kontrol altına alındığını açıkladı.
Zelenski, Harkov bölgesindeki köylerin bir kısmında, bölgeyi kontrol etmek ve güvence altına almak için önlemlerin devam ettiğini, yavaş yavaş yeni yerleşim yerlerinin kontrolünü sağladıklarını dile getirdi.

Harkov Bölgesi Askeri Yönetim Valisi Oleg Sinegubo, Ukrayna güçlerinin, Harkov bölgesinde Rus güçlerine karşı saldırıya geçtiğini bildirmişti. Ukrayna ordusundan dün yapılan açıklamada da Harkov bölgesinde 20’den fazla yerleşim biriminin Rus güçlerinden geri alındığı duyurulmuştu. Rusya Savunma Bakanlığı ise Harkov’daki çatışmalarda, ABD yapımı roket fırlatma sisteminin imha edildiğini açıkladı.


Öte yandan Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin bulunduğu Zaporijya’da da ABD yapımı obüslerin vurulduğu belirtildi. Rusya Savunma Bakanlığı ayrıca, Ukrayna’nın ilerleme katettiği bölgelere, destek birliklerinin giderken çekilmiş görüntülerini paylaştı.

Geçtiğimiz günlerde Zaporijya’daki nükleer santralde incelemelerde bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın başkanı Rafael Grossi “kaybedecek zamanımız yok” demişti.

source