Zeytinyağını cilde sürmenin bilinmeyen etkileri – Posta

Eylül 3, 2022 0 Yazar: admin

Zeytinyağı, zeytinlerin preslenmesinden ve daha sonra yağlarının ifade edilmesinden elde edilen, besin dolu bir yağdır.
Tüm vücudunuza olduğu gibi zeytinyağının cilde faydaları da oldukça fazla.
Doğrudan cilde uygulandığında cilde fayda sağlayabilecek sağlıklı tekli doymamış yağlar ve antioksidanlar açısından zengindir. 
TÜM VÜCUDUNUZ VE YÜZÜNÜZ İÇİN UYGUNDUR
Sızma zeytinyağı ve zeytinyağını cilt tipi ne olursa olsun cildinize nemlendirmek ve temizlemek için uygulayabilirsiniz . E vitamini, antioksidanlar ve yaşlanmayı önleyebilen ve cilt hasarını onarabilen skualen ve oleocanthal gibi bileşikler içerir. Zeytinyağı toksik değildir, antimikrobiyaldir ve hipoalerjeniktir.
Zeytinyağının komedojenik derecelendirmesi 2’dir. Bu cilt gözeneklerinizi tıkamayacağı ve yüzünüz için uygun olduğu anlamına gelir. 
Göz çevresine de sürülebilir
Güzel haber!  Zeytinyağı göz çevrenize de fayda sağlıyor. Zeytinyağı, hassas göz çevresinde rahatlıkla kullanılabilir.
Antioksidanlarla dolu olduğundan, ekstra hidrasyon için göz altı bölgesinde zeytinyağı uygulayabilirsiniz. Göz altlarındaki cilt oldukça yumuşaktır ve daha fazla nem ile bakılması gerekir
 
Zeytinyağı yüksek oleik asit kaynağıdır. 
Yara iyileşmesini uyaran bir anti-inflamatuar madde olarak oleik asit, egzama, rosacea ve sedef hastalığı gibi hasarlı rahatsızlıkları olanlarda bile cildi sakinleştirmeye, dengelemeye ve onarmaya yardımcı olabilir. 
Oleik asit ayrıca hücre zarlarının bütünlüğünü güçlendiren bileşikler içerir.
ISLAK CİLDE UYGULARSANIZ
Zeytinyağı, özellikle gözenekler açıkken ıslak cilde uygulandığında mükemmel bir cilt nemlendiricisidir ve kışın kuru, çatlamış ciltler için ikinci bir cilt bariyeri görevi görebilir 
Zeytinyağı nemi hapsederek cildin uzun süre nemli kalmasını sağlar ve antioksidanları yaşlanma belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olur. 
Sızma zeytinyağı ayrıca çok hafif cilt aydınlatma etkisine  sahiptir . Melanini azaltmaz veya cilt hücresi pul pul dökülmesini artırmaz. Bununla birlikte, güneşten kaynaklanan hasarı ve pigmentasyonu engellemeye yardımcı olabilir. Ayrıca cilt kızarıklıklarını ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir.
Zeytinyağı sağlıklı vitaminler, yağlar ve antioksidanlarla doludur ve bu bileşenler daha sağlıklı görünen bir cilde katkıda bulunabilir. Nemi hapsederek cildi nemlendirir ve antioksidanları yaşlanma belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Zeytinyağının cilde faydaları nelerdir? Cilt için tercih edilmeli mi? 
Şu anda, zeytinyağının aşağıdaki cilt faydalarını biliyoruz:
 
Zeytinyağının cilde faydaları için kullanımını da dikkate almanız gerekir. 
Zeytinyağı günlük olarak cilt üzerinde güvenle kullanılabilir .
Gliserin, hyaluronik asit ve amino asitler gibi nemlendiriciler ile birlikte kullanılmak için uyumludur.
Genel olarak, zeytinyağının çoğu malzemeyle birlikte kullanılması güvenlidir.
Komedojenik seviyesi çok düşük olduğu için uzun süre ciltte bırakmak için uygundur. 
Gece bakımınızı zeytinyağı ile yapıp, zeytinyağını gece boyu cildinizde bekletebilirsiniz. Sabah günlük rutininizi uygulamayı ihmal etmeyin. 
 
 
Gece kremi olarak kullanılan 1/2 su bardağı zeytinyağı, 1/4 su bardağı sirke ve 1/4 su bardağı su karışımı cildinizin parlamasını sağlayacaktır.
Zeytinyağı yumuşatır ve nemlendirir ve sirke renk bozukluklarını hafifletir, bakterileri öldürür ve ölü deri hücrelerini gevşetir. 
Uygulamadan önce yüzünüzü temizleyin ve hafif nemliyken uygulayın.
Zeytinyağının cilde faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için bu maskeyi önce bir kaç gün ara ile kullanın ve olası bilinmeyen bir alerjiye karşı cilt reaksiyonlarınızı kontrol edin.
 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source