Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir? Yüze Zeytinyağı Sürmek İyi Gelir Mi, Kimler Kullanamaz? – Sabah

Ağustos 5, 2022 0 Yazar: admin

Zeytin ağacının meyvesinden elde edilen ve farklı yöntemler kullanılarak hazırlanan zeytinyağı A, D, E ve K vitamini açısından zengindir. Öte yandan güçlü antioksidanları barındıran bu özel yağ aynı zamanda içerdiği mineraller bakımından en sağlıklı ve en doğal yağlardan biridir. Küçük bir miktarı bile bakım rutinlerini desteklerken zeytinyağının cilde faydaları nelerdir, kimler yüzüne zeytinyağı sürebilir sizler için araştırdık.
Sayısız faydasıyla tüketilmesi önerilen en doğal yağlardan biri zeytinyağıdır. Mutfaklardan eksik edilmemesi gereken, hoş kokusu ve tadıyla mest eden zeytinyağının cilde faydalarını şu şekilde ele alabiliriz:
Saç bakımında büyük faydaları bulunan zeytinyağı çoğu cilt bakım maskesinin içeriğinde de kullanılır. Ancak daha önce yüzüne zeytinyağı sürmeyen kişileri zeytinyağı yağlanma yapar mı, kıllanmaya sebep olur mu gibi soruların yanıtlarını merak edebiliyor. Düzenli olarak haftalık bakımlara eklenmesi gereken zeytinyağı yüze sürülebilir. Söylentilerin aksine yağlanma, kıllanma gibi sorunlar yaratmaz.
Öte yandan bakım için kullanılan yağ miktarını abartmamak gerekir. Keza oldukça doygun bir yağ olan zeytinyağını bir iki damla şeklinde cilt yüzeyine yedirmek yeterli olacaktır. Böyle bakımları masaj yaparak uygulamak kan akışını hızlandırdığı için daha kolay emilim sağlar. Bu sadece zeytinyağından alınan fayda miktarı da yüksek olacaktır. Öte yandan lekeler ya da sivilceler için zeytinyağı kullanmak istiyorsanız birkaç damla zeytinyağına yine birkaç damla olacak şekilde limon suyu ilave edilebilir.
Bir pamuk yardımcıyla cilt yüzeyine yedirilen zeytinyağı cildi besleyecektir. Emilim süresi cilt yapısına göre değişiklik gösterdiği için en az 30 dakika kadar bu karışım cildinizde kalabilir. Süre dolduktan sonra ılık su ile cildi yıkamak yeterli olacaktır.

source